top of page
Trenerka Relaksu

Ćwiczenie - jak odetkać nos

Poznaj dwie najpopularniejsze metody na "rozruszanie" nosa i przekonaj się czemu najpierw trzeba zatkać, aby potem odetkać

Sposób 1


Konstanty Butejko, twórca metody oddechowej Butejko, zauważył, że częste wydmuchiwanie nosa zwęża dorgi oddechowe przez duże wdechy przed dmuchnięciem oraz podrażnia błonę śluzową.

Aby pomóc pacjentom udrożnić nos opracował bardzo proste, ale niezwykle skuteczne ćwiczeni


  • Zrób wdech i wydech nosem. Jeśli jest tak zatkany, że nie jest to możliwe wykorzystaj kąciki ust/ niewielką szczelinę między wargami

  • Po wydechu zatkaj nos palcami. Zamknij usta i wstrzymaj oddech

  • Delikatnie kiwaj głową na boki, na "tak" lub w sposób, w który jest Ci przyjemnie

  • Kiedy poczujesz, że musisz wziąć oddech, zaczerp go przez nos. Nawet jeśłi nos jest zatkany, staraj się wciągać powietrze.

  • Powtarzaj ćwiczenie do odetkania nosa z przerwami między powtórzeniami po około 30-60 sekundach

  • Pilnuj długości wstrzymywania powietrza - ma być Ci łatwo zrobić wdech nosem



Sposób 2


Pranajama to starożytna hinduska sztuka kontroli oddechu. Prana znaczy wiatr, a ajama kontrolę tego wiatru. Jednym słowem jest to praktyka kontroli oddechu.


Jedną z najważniejszych pranajam jest Nadi shodhana, oddech oczyszczenia. Jest to oddech naprzemienny mający na celu oczyścić energetyczne kanały (nadi) w ciele.

Zatykanie naprzemienne nosa zmniejsza objętość wdychanego powietrza, a dodatkowo każda dziurka ma swoje "5 minut" indywidualnych ćwiczeń.


Nadi shodhana jest po prostu oddychaniem naprzemiennym.


Według nauk wschodu oddychając lewym nozdrzem aktywujemy lewą stroną ciała, jest to oddech, który uspokaja i aktywuje ida nadi (kanał ida). Prawe nozdrze jest połączone za to z kanałem pingala nadi i działa pobudzająco.


Z drugiej, neurologicznej, strony każda dziurka działa na krzyż dla naszego mózgu. Oddychając lewą pobudzamy prawą stronę, odpowiadającą za kreatywność, a oddychając prawą lepiej będzie działać lewa część naszego mózgu, odpowiadająca za naukę.


  • Zrób spokojny wdech nosem i wydech też nosem

  • Przyłóż palec do lewego skrzydełka nosa i dociśnij je zatykając

  • Weź wdech prawym nozdrzem

  • Zatkaj obie dziurki i wstrzymaj powietrze na 2-3 sekundy

  • Zdejmij palec z lewego skrzydełka i wydychaj lewą dziurką

  • Teraz weź wdech przez lewe nozdrze, nie odtykając prawego

  • Zatkaj oba i wstrzymaj powietrze na 2-3 sekundy

  • Odetkaj prawe nozdrze i wypuść powietrze


Jest to jedno powtórzenie.


Powtarzaj pranajamę tak długo, jak będzie komfortowa i przyjemna.

Możesz wdech, zatrzymanie powietrza i wydech robić na taką samą długość sekund lub stosować matry (liczenie) - 1:1:2 na początek (np. wdech na 4 zatrzymanie na 4 wydech na 8), potem 1:4:2 (np. wdech na 2, zatrzymanie na 8 wydech na 4 i dalej 4:16:8 etc).


Jak zauważyłxś każde ćwiczenie ma w sobie element zatykania nosa na kilka sekund. To właśnie wtedy w naszych nozdrzach wytwarza się przynosowy tlenek azotu. Jest on odpowiedzialny za rozszerzanie dróg oddechowych i uwalnianie tlenu do tkanek i narządów. Jest też gazem przeciwwirusowym i przeciwgrzybicznym.


Jeśli nadal czujesz, że twoje nozdrza są zatkane udaj się do laryngologa w celu zbadania jamy nosa. Chcesz poćwiczyć oddychanie? Napisz do mnie i umów się na bezpłatną konsultację :) Z czułością Aga

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Jak oddech wpływa na stres?

Oddech jest nie tylko nieodłącznym elementem naszego istnienia, ale także kluczowym narzędziem wpływającym na nasze zdrowie psychiczne i...

Comments


bottom of page