Oddech jest nie tylko nieodłącznym elementem naszego istnienia, ale także kluczowym narzędziem wpływającym na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Autonomiczny układ nerwowy (AUN) pełni centralną rolę w zarządzaniu naszymi reakcjami na różne bodźce, a oddech odgrywa w tym procesie istotną rolę.
Kiedy jesteśmy zrelaksowani oddech jest cichy, spokojny i głęboki (przeponowy). Aktywuje się wtedy nerw błędny, odpowiedzialny za relaks, trawienie i relacje społeczne.
W sytuacji stresowej oddech przyspiesza, staje się płytki i głośny. To reakcja współczulna.
Kiedy czujemy silne poddenerwowanie cały czas, zmienia się wzorzec oddechowy. Ten stan współczulny mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, co może prowadzić do chronicznego stresu, jeśli nie jest odpowiednio zrównoważony.
I w drugą stronę dzieje się to samo - zaburzony oddech wpływa na pracę układu nerwowego!
A zaburzony wzorzec oddechowy utrwala się już po 24H!
Oddech i emocje są ze sobą ściśle powiązane. Nic dziwnego, że osoby z przewlekłą hiperwentylacją (nadmiernym oddychaniem) gorzej radzą sobie z wyzwaniami. Zamiast doświadczać eustresu, czyli reakcji na wyzwanie, codzienność jawi się im jako zbiór zagrożeń. Spokojny, cichy oddech wpłynie na jakość całego Twojego życia od snu, przez kondycję do zredukowania przewlekłego stresu.
Jak zmienia się oddech w 3 stanach autonomicznych
współczulny - szybki, ciężki, płytki; górną częścią klatki piersiowej
błędny grzbietowy - cichy, płytki, niepełny
błędny brzuszny - spokojny, przeponowy dolnożebrowy, z naturalną pauzą po wydechu
Jakie są sposoby na poprawę wzorca oddechowego?
Przywróceniem funkcjonalnego oddechu zajmuje się metoda Butejki. W czasie zajęć uczymy się nie tylko technik oddechowych, ale przede wszystkim pracujemy z autonomicznym układem nerwowym zmieniając zaburzony wzorzec na taki, który przywraca balans i harmonię w ciele i umyśle.
Zaburzony wzorzec oddechowy, który utrwala się w wyniku chronicznego stresu lub przewlekłej hiperwentylacji, może prowadzić do wielu negatywnych skutków dla zdrowia, w tym problemów związanych ze snem, trawieniem, a nawet depresją i lękiem. Dlatego ważne jest, abyśmy nauczyli się świadomego oddychania i praktykowali techniki relaksacyjne, które pomogą nam utrzymać równowagę w naszym AUN i radzić sobie ze stresem.
Dieta tlenowa
Wyobraź sobie, że jesz tylko ciastka, chipsy, przetworzoną żywność, kolorowe napoje. A od czasu do czasu zjesz sobie pomidorka.Tak wyglądają praktyki oddechowe - twój oddech jest zaburzony przez 99,9% czasu, ale przy zajęciach z jogi porobisz chwilę jakieś pranajamy (ćwiczenia oddechowe).
Metoda Butejki to dieta tlenowa. Zmieniasz wzorzec oddechowy na 100% czasu tak, aby Cię wspierał i prowadził do zdrowia i harmonii w ciele. Fajnie, co?
Metoda Butejki uczy Cię ćwiczeń oddechowych, które przywracają fizjologiczny oddech tak w dzień jak i w nocy, a co za tym idzie dba o Twój AUN całą dobę!
O co chodzi z nerwem błędnym?
Teoria poliwagalna podkreśla znaczenie nerwu błędnego (NB), a zatem i oddechu, który pełni kluczową rolę w regulacji AUN. To on decyduje, w jakim stanie znajduje się nasz układ nerwowy, jak reagujemy na różne bodźce i jak zdrowi jesteśmy.
Nerw błędny, najdłuższy nerw czaszkowy, biegnie od mózgu przez wszystkie narządy aż do narządów rodnych. Unerwia wszystkie wnętrzności. Jest też zaangażowany w relacje społeczne i postrzeganie świata, a więc bezpośrednio wpływa na nasze poczucie bezpieczeństwa.
Kiedy NB jest w stanie grzbietowym, czujemy się zdołowani, smutni, zawstydzeni, zamieramy. Kiedy działa gałąź brzuszna czujemy energię, radość, jesteśmy zmotywowani i rozluźnieni.
I to dzięki zmianie oddechu możesz wpłynąć na te reakcje!
Oddech to nie tylko najważniejsza czynność, dzięki której żyjemy, ale też sposób na
spokój
sen
trawienie
stres
koncentrację
i inne
W jakim stanie jest Twój oddech?
Napisz do mnie i sprawdź na bezpłatnej konsultacji 😊 Z czułością Agnieszka
コメント