Koty mruczą, gdy jest im dobrze, ale też, by się uspokoić lub złagodzić stres. Mruczenie – proste i przyjemne – to naturalny sposób, by wpływać na nasze ciało, poprawiać nastrój i nawet wspierać zdrowie. Okazuje się, że to może być nasz „naturalny reset” dla całego organizmu, wykorzystujący siłę wibracji i oddechu.
Wibracje dla ciała i umysłu
Mruczenie i nucenie przy zamkniętych ustach aktywuje nerw błędny, szczególnie jego brzuszną gałąź, odpowiedzialną za poczucie spokoju i odprężenie. Dźwięk, który tworzymy, wprawia w wibracje mięśnie krtani – unerwione przez nerwy czaszkowe IX i X – co wpływa na stan odprężenia w organizmie. Sam ton głosu jest jednym z ważniejszych wskaźników naszego poczucia bezpieczeństwa, dlatego śpiewanie czy nucenie ulubionej melodii wprawia nas w dobry nastrój i równoważy oddech.
Co ciekawe, mruczenie lub nucenie zwiększa wydzielanie tlenku azotu nawet piętnastokrotnie, co pomaga rozszerzać drogi oddechowe i poprawia dostarczanie tlenu do tkanek. To także sposób na ułatwienie oddychania, np. przy katarze – mruczenie pomaga się odprężyć i dotlenić organizm.
Mruczenie a rozluźnienie mięśni
Mruczenie rozluźnia mięśnie, szczególnie te w obrębie miednicy i dna miednicy. W ciele działa tzw. taśma powierzchniowa przednia, która biegnie od głowy po miednicę i połączona jest m.in. z mięśniem mostkowo-obojczykowo-sutkowym oraz z kością gnykową. Dzięki temu, angażując jeden narząd – gardło przy mruczeniu – wpływamy na rozluźnienie także w obrębie miednicy. Mruczenie przy napięciu w okolicach szyi lub miednicy przynosi ulgę, obniżając napięcie w tych partiach.
Jeśli lubisz się rozciągać lub rolować, dodanie dźwięku w postaci przeciągłego mruczenia może zwiększyć efektywność rozluźniania. Gdy robisz wydech, możesz wyobrażać sobie, że przesyłasz wibracje do miejsc wymagających uwagi i pomocy.
Jak stosować mruczenie? Ćwiczenia, które odprężą ciało i umysł
1. Automasaż z mruczeniem
Spróbuj połączyć mruczenie z automasażem szyi, twarzy, uszu i stóp. Zacznij od delikatnych ruchów na odcinku szyjnym kręgosłupa, przesuń się do twarzy i uszu, a na końcu wymasuj stopy. Wibracje wynikające z mruczenia przenikają przez skórę i głębsze tkanki, rozluźniając napięcie w całym ciele. Skup się na miękkim dotyku i nacisku, zwłaszcza przy odcinku szyjnym. Daj sobie chwilę, by poczuć, jak napięcia w tych miejscach znikają, a ciało odpręża się przyjemnie „od środka”.
2. Oddech pszczoły (Brahmari)
Brahmari to technika oddechowa wywodząca się z jogi, polegająca na mruczeniu przy zamkniętych ustach, przypominająca bzyczenie pszczoły. To świetna technika dla rozluźnienia i dostrojenia nerwowego.
Oddychaj przez nos, skupiając się na dolnych żebrach.
Zrób głęboki wdech, a na wydechu mrucz przy zamkniętych ustach, poczuj wibracje w gardle i klatce piersiowej.
Utrzymuj dźwięk przez około 10 sekund lub dłużej, nie przejmując się jego brzmieniem – istotne są odczucia w ciele.
Powtarzaj przez 3-5 minut, oddychając nosem nawet po zakończeniu.
Naśladowanie kotów – prosty sposób na ukojenie
Mruczenie i nucenie są doskonałymi technikami samoregulacji, wpływają na nastrój, napięcie mięśniowe i oddech, przynosząc pełne odprężenie. To metoda znana i stosowana od wieków, przyciągająca ludzi na całym świecie w postaci mantr i modlitw. Wprowadzenie jej do codzienności może pomóc nie tylko w walce ze stresem, ale także poprawić nastrój, równowagę emocjonalną i zdrowie.
Więcej takich nieoczywistych ćwiczeń znajdziesz w 28 dniowym programie oddechowym "Spokój w oddechu"
Comentários