top of page
Trenerka Relaksu

Różnice między odpoczynkiem a relaksem

Nie umiem odpoczywać. Nie mam czasu na odpoczynek. Mam za dużo do zrobienia. Odpoczywam kiedy coś robię. Nie zasłużyłam na odpoczynek. Trzeba być produktywnym. Odpocznę po śmierci. Nie jestem leniem, żeby odpoczywać. Najpierw obowiązek, potem przyjemność. Odpoczywam na wakacjach. Jak się nic nie dzieje, to się źle ze sobą czuję. Jestem Matką Polką / odpowiedzialnym ojcem. Znasz to?

Matka, żona, pracownica, córka, pani domu, uczennica, joginka/Ojciec, mąż, pracownik, syn, pan domu, uczeń, sportowiec. I to wszystko na raz. Bez przerwy, bez odpoczynku, na pełnej! Może uda się gdzieś wygospodarować te 5 godzin na sen. W weekend. Albo też nie, bo rano trzeba wstać żeby zrobić cokolwiek, nauczyć się czegoś, przebiec półmaraton, posprzątać, zrobić coś aktywnego, budzącego szacunek innych. Bo to też przecież odpoczynek, bo nikt mi za to nie płaci. Albo odpoczywam po pracy jak zajadę się na spinningu, albo jak cisnę na jodze żeby wejść w pozycję - w końcu po to tu przyszłam/edłem. Albo kiedy… Czujesz to napięcie? Czym się różni odpoczynek od relaksu? A to jest jakaś różnica? Jak się okaże, tak! Odpoczywać możemy aktywnie. Spacer, sport, taniec, wycieczki, czytanie, kino, krzyżówki, gotowanie, zabawa z psem/dziećmi, zakupy (jeśli lubimy), kawa z koleżanka wszystko co wiąże się z lekką aktywnością to odpoczynek. I tutaj kluczowym słowem jest LEKKO. Ciśnięcie na siłce, rozciąganie do granic możliwości, stanie w pozycji na bezdechu, jeszcze jeden kilometr mimo palących płuc to nie odpoczynek. Odpoczynek następuje PO tym wysiłku. Dlatego nie odpuszczaj rozciągania, rolowania czy savasany. I oddychaj. Odpoczywamy kiedy robimy coś miłego, co sprawia nam przyjemność, z osobą i w miejscu przyjemnym i bezpiecznym. Kiedy nasza neurocepcja (zmysł “bezpieczeństwa”) może się wyłączyć, a bodźce płynące do ciała są delikatne i stymulujące.

Odprężenie

Do odpoczynku i relaksu podobny jest stan odprężenia - kiedy czujemy ulgę możemy głośno westchnąć i poczuć jak z barków spada nam ciężar. Jest to efekt rozładowania napięcia, na przykład po pracy psychicznej lub sytuacji pobudzenia. Aktywności takie jak joga, bieganie, spacer, rower etc są świetne dla rozładowania nadmiaru bodźców i emocji. Takie odprężenie, rozładowanie przez ruch może prowadzić do stanu relaksu (w naturze naturalne jest, że kiedy dochodzi do reakcji na zagrożenie i aktywuje się układ współczulny zaczynamy działać - reakcja walki lub ucieczki; po aktywność następuje uspokojenie i relaks).

Stan relaksu


To stan nie-działania, nie robienia nic. W stanie relaksu mamy zmniejszoną aktywność mięśni - jesteśmy rozluźnieni, spowalnia tętno, ciśnienie, oddech. Zmienia się też aktywność mózgu, z fal beta (codzienne myślenie) do alfa (wyciszenie, odpływanie przed snem). Aktywuje się układ przywspółczulny, który pomaga się nam regenerować. Dokładnie! Kiedy jesteśmy w stanie przywspółczulnym błędnym brzusznym czujemy się lepiej, szybciej zdrowiejemy a rany się lepiej goją.

Jakie praktyki pomagają się relaksować?

- medytacje - relaksacja - masaż - leżenie na łonie natury i obserwacje jej - floating - joga Nidra Jak relaksować się w domu?

Jak myślisz, czego potrzebujesz do relaksu? Dużo czasu, rytuały, świece? Zdecydowanie nie! Czasem 5 minut może wystarczyć, żeby odzyskać równowagę. - popatrz się za okno i pozwól myślom przepływać jak chmury na niebie - zamknij oczy i skup tylko na oddechu - obserwuj kwiatka w doniczce, który stoi w biurze Takie proste techniki uważności pomogą Ci wyciszyć natłok myśli w głowie. Możesz też włączyć jogę Nidrę (na moim Spotify Jak odpocząć jest praktyka trwająca 5 minut 🙂) albo rozmasować dłonie czy twarz (to dodatkowo pobudzi układ przywspółczulny).

Nie umiem się zrelaksować…

Czasem możemy nie zdawać sobie sprawy dlaczego nie możemy się zrelaksować, wyciszyć, uspokoić. Spróbuj rozładować nadmiar emocji i napięć przez aktywność fizyczna, relaksację (np relaksację progresywną Jacobsona) czy ćwiczenia powięziowe (takie jak w NeuroBalansie, który znajdziesz na moim YT).

Zadaj sobie pytania

Co udowadniasz nadmierną aktywnością? Komu to udowadniasz? Jakie potrzeby tym zaspokajasz? Jaka/i się przez to widzisz?

Ciągłe działanie może, ale NIE MUSI wynikać z poczucia niskiej wartości - udowadniamy coś komuś, dążeniem do doskonałości. Strachu przed zostaniem z myślami, które przytłaczają, bolą, budzą lęk, smutek, złość i inne niewygodne emocje. Dużym stopniem przebodźcowanie spowodowanym przewlekłymi sytuacjami napięcia/stresu. Jeśli czujesz, że ciężko ci samodzielnie odpocząć, a cisza budzi w Tobie niechciane uczucia porozmawiaj o tym z kimś bliskim, zaufanym lub terapeutą.

Pamiętaj, że wszystkiego trzeba się nauczyć. Jeśli umiejętność nic nie robienia u Ciebie gdzieś zanikła w miarę pięcia się po szczeblach bycia bardziej nie przejmuj się! Każdego dnia podaruj sobie chociaż 3 minuty na dolce far niente - zatrzymaj się na chwile i popatrz na niebo / weź 3 spokojne oddechu / pomasuj uszy / uśmiechnij się do siebie. Z czasem tych chwil będzie coraz więcej, a napięcia i stresu coraz mniej :) Nie wiesz jak to zrobić? Masz problem z planowaniem? Napisz do mnie i umów się na bezpłatną konsultacjemy więcej!


Odpocznij Agnieszka

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Stres oksydacyjny

Współczesny tryb życia, z jego wieloma wyzwaniami i presją, może prowadzić do różnych dolegliwości zdrowotnych, a stres oksydacyjny jest...

Aloes - roślina na stres

Czy wiesz, że roślina, którą masz w swoim domu może być kluczem do zdrowej skóry i lepszego samopoczucia? Tak, mowa o aloesie -...

Comments


bottom of page